Oznámení o ukončení provozu

Vážení kolegové a příznivci UVP, toto diskusní fórum ukončí dne 31.12.2024 svůj provoz!

Není již možné registrovat nové uživatelské účty a fórum je přepnuto do režimu Jen pro čtení - čili už nelze vkládat nová témata ani příspěvky. V tomto režimu bude fórum fungovat až do konce tohoto roku (31.12.2024), poté dojde k jeho odstranění ze serveru a k vymazání databáze. Proto, pokud je na něm něco, co byste chtěli zachránit, máte do uvedeného data možnost si vše stáhnout. Přihlášení ke stávajícím uživatelským účtům funguje bez omezení až do dne ukončení provozu.

Molnija - tak trochu tej histórie ÚVP

Místo pro neformální pokec o čemkoli, i o věcech, které přímo nesouvisí s výcvikem a létáním.
Uživatelský avatar
Molnija1985
VIP člen
VIP člen
Příspěvky: 41
Registrován: čtv 12. zář 2019 16:11:52
Bydliště: Malacky
Kontaktovat uživatele:

Molnija - tak trochu tej histórie ÚVP

Nový příspěvek od Molnija1985 »

Ahojte priatelia,

po mojej dlhej komunitnej omlke som sa rozhodol, opäť vkročiť do multiplayerového sveta DCS. To, že som sa rozpadom starého ÚVP odmlčal od komunity, zákonite neznamená, že som skončil s DCS - práve naopak. Pokračoval som aj naďalej v lietaní len v singleplayeri. S DCS sa skončiť nedá, pokiaľ je človek skutočný nadšenec vojenského letectva. Platí starý dobrý slogan "DCS nie je hra, je to diagnóza". Čo sa týka môjho lietania, tak lietam naďalej mašiny s červenými hviezdami. Dôvod nijako nesúvisí s politikou a dôvod je v zásade veľmi jednoduchý. Tieto stroje lietali aj u nás a práve to, že som tieto lietadlá už od dectva videl strieľať za záhradou (bývam 2 km od leteckej strelnice "B" - Malacky), tak som si k nim vybudoval akýsi "zvrátený" vzťah. Zatiaľ čo babka nadávala, že "to robí rámus a plaší to hospodárske zvieratá", tak malý molňas bol vylezený na garáži a s ďalekohľadom sledoval streľby naživo. Akonáhle som niekedy okolo roku 2008 prvý krát spustil simulátor DCS, tak posledný krát som ho vypol včera večer :) To je slušná doba, za ten čas som sa oženil, splodil tri deti (s jednou ženou :D), postavil dom a zostárnul som o 11 rokov. Aktuálne lietam najviac Mil Mi-8MTV2, pripravujem sa na Mil Mi-24P od Belsimteku. Taktiež lietam aj L-39C/ZA, MiG-21Bis a občasne Yak-52 (vlastním viacero modulov, aj s modrými hviezdami, avšak nejako si neviem zvyknúť na imperiálny systém a západné avionické systémy). Pokiaľ chce človek brať DCS seriózne tak buď potrebuje komunitu (výbornú znalosť EN/RU), alebo niekoho kto reálne na daných mašinách lietal. Môj mentor bol jeden kamarát (bývalý pilot ČSLA/neskôr ASR (L-39,MiG-21,Su-22)) avšak nedávno bohužiaľ nečakane vo veku 57r. zomrel. Tak som na DCS zostal úplne sám. Postupne človeku začne chýbať aj interakcia s okolím zaspomína na staré dobré čase, na úžasných ľudí ako Ajaromír, honza, sucháč, mechan, rakeťák, braňo, majky, dagger a mnoho ďalších, vrátia sa mu silné nostalgické spomienky na spoločné polety, alebo len také tliachanie na TS3...Jednoducho rozpad starého ÚVP zasiahlo každého z nás a zo dňa na deň sme sa prakticky ocitli "na ulici"...niektorí sa rozprchli do iných letiek, niektorí založili nové, ale pokiaľ viem nikto z nás sa na DCS nevykašlal.

Moja história v ÚVP...
Nápad ohľadom ÚVP sa zrodil niekedy v roku 2008. Vtedy som s jedným rusom žijúcim v Prahe (Denis) začal lietať DCS Ka-50. Po veľmi krátkom čase som dostal nápad, že by sme mohli založiť komunitu s domienkou, že "pošukov" na tento sim môže byť ďaleko viacej. Denis poskytol doménu a technické vybavenie. Ja som hľadal členov, vymýšľal názov komunity a prvé články. Po pár mesiacoch existencie nás oslovil Apo (predtým skúsený admin pre ARMA 2) a ten rozbehol WEB skutočne vo veľkom - tento fakt sa mu chlapcovi nech je jeho osoba akokoľvek kontroverzná musí nechať. Začiatky a prvé roky boli skutočne úžasné. V dobe najväčšej slávy sme mali tisícky návštev denne, čo na pomerne neznámy SIM (svojho času) a na malé krajiny ako Česko-Slovensko bol skutočne úspech. Komunita a ľudia úžasní. Zo začiatku naše prvé lety boli systémom pokus-omyl, všetci sme milovali letectvo, ale nikto z nás nebol skutočný pilot. Ja som prevažnú väčšinu času strávil v mapovom editore a vymýšľal som chalanom misie a spustil v jedny letné prázdniny prvú "dynamickú" kampaň - ktorá mala úspech, nielen u tých čo ju lietali, ale aj pri bežných návštevníkoch, ktorý čítali o jej priebehu. Postupne sa k nám začali pridávať prví ľudia, ktorí na mašinách skutočne lietali a tým pádom nám odovzdávali know-how a z chaotického nereálneho poletovania vo vzduchu sa stala reálna simulácia. Avšak ako bolo ÚVP populárne a DCS rástlo a rástlo, tak začali vznikať prvé problémy. Nakoniec to skončilo rozpadom starého ÚVP, veľa chalanov odišlo k novo vzniknutým blackeagle, veľa odišlo do M2 a ÚVP úplne zaniklo. Ešte nejaký čas som bol v kontakte s pár chalanmi môjmu srdcu blízkymi (Ajaromír, honzík, mechan, rakeťák, braňo a majky - s niektorými chalanmi som v kontakte stále) avšak postupne sa to rozpadlo úplne. DCS je vec, ktorá potrebuje komunitu a teamovú prácu. Po nejakom čase som sa dozvedel v reinkarnáciu ÚVP, vravel som si, že to je nezmysel - ÚVP už nikdy nemôže byť také aké bolo. A neveril som tomu, že prežije pol roka. Prežilo! Nie len, že prežilo nabralo silu a z ruin dobitého hradu sa opäť stala pevnosť, ktorá je mocná a silná. Bimbác, PauraCZ urobili ste obrovský kus práce - za staré ÚVP vám extrémne ĎAKUJEM!
Zakladatel původního UVP, Čestný člen TOP GUN / Original UVP Founder, TOP GUN Honorary Member
Obrázek
Uživatelský avatar
Bimbác
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 329
Registrován: sob 07. kvě 2016 18:54:42
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Molnija - tak trochu tej histórie ÚVP

Nový příspěvek od Bimbác »

Právě proto, co UVP představoval a jací lidé se v něm scházeli, jsme jej nemohli nechat padnout! ;)

Já ty události popsal z našeho pohledu a z mé perspektivy na našem webu. Nebylo to jednoduché, ale asi se to mělo stát - zůstali jen ti opravdu věrní a s nimi jsme to rozjeli znovu, i když o dost jinak. Dneska jsme tam kde jsme hlavně proto, že místo vzájemné konkurence jsme zvolili spolupráci, což by bez určitého nadhledu a hlavně vůle těch, kteří se na tom dodnes vytrvale podílí, vůbec nešlo!

Mě osobně trošku mrzí, že i když jsou tu kromě našich partnerů i jiné české a slovenské letky, nespolupracujeme i s nimi. Většinou je to záležitost rozdílného přístupu k DCS - my jej bereme jako simulaci se vším všudy a tak s ní i zacházíme, jiní to berou jako trošku lepší střílečku a jde jim o počet zářezů, nikoli o zážitek ze společného létání a hlavné létání tak, jak se létá skutečně. U některých jedinců je překážkou jejich ego a potřeba si něco dokazovat, ale to je jejich problém - dobrovolně se okrádají o to, o čem byl původní i současný UVP: možnost mít kolem sebe partu stejných bláznů a s nimi létat i kecat jen tak o životě.

Jsem rád, že ses vrátil a doufám, že se ti u nás a s námi bude líbit. VITAJ DOMA, OCKO!
Ti, kdož vědí, nemluví.

Velitel Společného Výcvikového Centra, Qualified Instructor - Naval Aviator, Qualified Instructor - AWACS
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Molnija1985
VIP člen
VIP člen
Příspěvky: 41
Registrován: čtv 12. zář 2019 16:11:52
Bydliště: Malacky
Kontaktovat uživatele:

Molnija - tak trochu tej histórie ÚVP

Nový příspěvek od Molnija1985 »

Videl som a "popsal" si to úplne správne! Mrzí ma, že si nás nepoznal ešte pred rokom 2012 - najkrajšie chvíle ÚVP boli medzi rokmi 2008 - 2013. Od toho 2013 roku by som ÚVPčko prirovnal korporátnej firme, miesto maličkej firmy s rodinou atmosférou a vtedy niekedy sa to začalo "kaziť" a pomaly, ale iste sa to začalo rozpadať. Čo sa týka fanúšikovskej základne DCS, tak v zásade nič sa nezmenilo a to len tým, že DCS ako produkt sa vôbec nezmenil, resp. nie k horšiemu. Stále ide o hardcore simulátor a smeruje dopredu so zachovaním si svojich nárokov na realizmus. Štandardný hráči WarThundera, prípade iných arkádových simulátorov majú smolu...v DCS si záľubu nenájdu.
Niekedy v roku 2015 sa Igor Thisin (nech je mu zem ľahká) vyjadril, že fanúšikovia sa nemusia obávať tomu, že by DCS sa prispôsobilo masovému trhu a kleslo na úroveň zjednodušovania systémov a arkády a aj po jeho nedávnej smrti si DCS aj naďalej zachováva rovnaký obal. Koniec koncom aj keď sa o tom verejne moc nehovorí, tak hlavným príjmom ED/TFC a BSMT je práve simulácia pre armádu, takže pre nich je DCS (ako produkt pre civilný trh) len taká pohyblivá zložka na výplate.

Som nesmierne rád, že značka ÚVP aj naďalej pokračuje - mohli ste sa na nás vykašlať a založiť si vlastnú značku. Avšak fakt, že ÚVP vstala z mŕtvych hovorí o tom, že ste nás mali skutočne radi! My vás tiež, ale presne ako si napísal, žiaľ bohu muselo k tomu dôjsť. ÚVP patrila k jedným z najväčších fanúšikovských základní pre DCS (v celosvetovom meradle). Bola veľká s vnútornými bojmi. Jedny chceli ísť viacej liberálnou vetvou, druhý chceli tvrdý drill. Osobne som bol za tú druhú časť (to je vlastne dôvod prečo som zasa tu). Nikdy som nebral DCS ako štandardnú počítačovú hru, DCS je simulácia, bola simulácia a aj bude simulácia a tak som k tomu chcel pristupovať. Avšak našli sa taký, čo chceli vo vzduchu len bezcieľne hýbať joystickom a štartovacie procedúry nahadzovali klávesou skratkou so slovami, že štart je nudný a zdržuje ich.

Prešiel som si u vás registrovaných userov, pozerám, že zopár starých mien tam je, okrem toho som našiel strašne veľa nových členov. Počet userov je maličký, avšak registrujú sa často, to znamená, že záujem je obrovský. Čo sa týka ostatných letiek SVK a pod., kľudne mi napíš SZ ak Ťa čokoľvek trápi, skúsim to prebrať s chalanmi aby tá spolupráca bola silnejšia. Viem, že aj mimo ÚVP je veľa kvalitných ľudí čo berú DCS skutočne vážne a chcú lietať - len sú roztrúsení a treba ich pozbierať. Osobne ma zaujal člen menom "DeMonteur" pilot Mi-17, pomerne rád by som s ním pokecal a niečo sa od neho naučil.

Máte veľmi pekný a moderný web. Bimbáci pokiaľ toto je všetko tvoja práca, tak naozaj smekám klobúk dole. Robíš pre celú DCS komunitu na SK/CZ skutočne najviac a prakticky vždy si aj robil.

EDIT: BlackEagles skončili?

Priatelia uvidíme sa čoskoro vo vzduchu!
Zakladatel původního UVP, Čestný člen TOP GUN / Original UVP Founder, TOP GUN Honorary Member
Obrázek
Uživatelský avatar
DeMonteur
Instruktor
Instruktor
Příspěvky: 16
Registrován: pát 20. dub 2018 17:47:24
Bydliště: Třebíč

Molnija - tak trochu tej histórie ÚVP

Nový příspěvek od DeMonteur »

Určite rád pokecám poprípade polietam. Len teraz mám hektické obdobie čo sa simového lietania. Ale cez víkendy sa večer objavujem na TSku MB2.
Helicopter Qualified Instructor
Obrázek Obrázek
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů