VR vs Monitor

Vše, co se týká železa nebo programového vybavení. Jen pro věcnou diskusi, srovnání, nebo rady. Žádné reklamy nebo války!
Miralava
Nováček
Nováček

VR vs Monitor

Příspěvek od Miralava » úte 25. čer 2019 10:57:14

Ahoj Kluci, mám dotaz jestli jste někdo už zkoušel létat na VR.
Nebo to nemá smysl a je lepší mít lepší monitor. Řeším co si mám koupit. Monitor nebo přišetřit a investovat do VR a pak je otázka jaké? Nemám ani páru jak se pak ovládá myš, joystick atd. Díky za rady a názory. :?: :idea: MiraLava

PauraCZ
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Kontaktovat uživatele:

VR vs Monitor

Příspěvek od PauraCZ » úte 25. čer 2019 11:58:04

Hoja, VR na bojové létaní nemá smysl, v dnešní době zatím nedisponuje dostatečnými parametry na velké zorné pole a čitelností přístrojů. K tomu si připočti že musíš mít mašinu za 70tis aby to utáhlo DCS na odpovídajících 90hz 90fps.

Jestli si chceš v simulátorech zalétat na kochačku na středních detailech, tak to pak VRko stačí. Na boj ne.
Nemáš reálnej kokpit nebo rukavice jak bys ovládal přepínače v letadle. Na boj s VR potřebuješ tolik drahých věcí, aby ten zážitek a provedení boje za něco stál.
Myš ovládáš hlavou. Klávesnici máš pohmatu...

Osobně mám velký širokoúhlý monitor s trackIR a MFD, zážitek je lepší. Mohu mít ULTRA detaily a vše je čitelné. Na VR si počkám cca 10let než to bude stejné s kvalitou monitoru a budeš se moct podívat i očima za se na 6stou.
Kvalifikovaný Instruktor TOP GUN a Instruktor letky =MB2= 1.Flight - Falcon Flight
Obrázek Obrázek

Miralava
Nováček
Nováček

VR vs Monitor

Příspěvek od Miralava » úte 25. čer 2019 19:36:43

A poradíš prosím monitor? Už to tu bylo ale nějaký ten čas už utekl.

PauraCZ
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Kontaktovat uživatele:

VR vs Monitor

Příspěvek od PauraCZ » stř 26. čer 2019 7:58:46

Za mě nějaký ultra široký poměr 21:9 aspoň 34" na standardní rozlišení, do 5m/s, nemusí být prohnutý. K tomu trackIR nebo Opentrack, freetrack
Kvalifikovaný Instruktor TOP GUN a Instruktor letky =MB2= 1.Flight - Falcon Flight
Obrázek Obrázek

danvac
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel

VR vs Monitor

Příspěvek od danvac » stř 26. čer 2019 22:57:35

Pauru bych moc co se VR neposlouchal, protoze o nem nema uplne aktualni informace. Z MB2/UVP si nevybavuju nikoho, kdo by letal DCS ve VR, ale ve 132nd takove lidi mame. Mys napriklad normalne pouzivat jde, je na to checkbox v nastaveni.

Citelnost je kvuli rozliseni opravdu horsi (netestoval jsem nejnovejsi bryle, jen prvni Vive a Rift), ale zas priblizit hlavu k MFD je pro me snazsi ve VR nez s TrackIRem.
Navic po nejake dobe, kdy si zapamatujes, co je kde napsane, uz nepotrebujes, aby byl text 100% citelny.

A jak rikal Paura, zalezi i na vykonu PC, ale to je faktor i pri vybirani monitoru, pokud Ti PC v DCS utahne ty prvni dva monitory na 45 FPS, tak mas dost vykonu i na VR (pozor na to, ze fps pri online hrani jsou nizsi):
https://www.alza.cz/49-samsung-c49j89-d5441943.htm - 3840x1080
https://www.alza.cz/34-samsung-s34j550-d5597537.htm - 3440x1440
https://www.alza.cz/34-lg-34wk500-d5321951.htm - 2560x1080

VR je hlavne subjektivni, takze nejlepe udelas, kdyz si ho sam vyzkousis, jestli Ti bude sedet. Ja mam napriklad po VR neprijemny pocity v ocich.
Obrázek

PauraCZ
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Kontaktovat uživatele:

VR vs Monitor

Příspěvek od PauraCZ » čtv 27. čer 2019 13:29:41

Ano nemám vše odzkoušené, ale dnešní už asi 4letý Rift, mi přišel na boj nedostatečný.
Osobně na monitoru přečtu vše bez pohybu hlavy a zoomu, případně mám velice rychlý zoom na ose joye. V Riftu jsem neviděl detailně do dálky, to znamená že letiště jsem viděl až jsem byl u něj. Stejně tak letadla, jak byly rozmazané nedokázal jsem určit kam točí.

Je tedy možné že budoucí Rift S, Pimax, Htc Vive Pro jsou s čitelností lepší, ovšem stále nemusí jít hra na nejvyšší detaily, což jako zde na videu s vypnutými stíny v kokpitu mi reálnost ze zážitku kazí.
Nehledě na to že borec testuje VRko na 2080Ti.

jo jak psal danvac, někde si to vyzkoušej.
Obrázek Obrázek

danvac
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel

VR vs Monitor

Příspěvek od danvac » čtv 27. čer 2019 15:45:34

Autor videa tam ma Pimax 8k, ktery ma celkove rozliseni 5120×1440. HP Reverb 4320x2160, Vive Pro 2880x1600, Rift S 2560×1440.
U Riftu S s polovicnim rozlisenim si uz nejaky ty stiny dovolit muzes. ;-)

Video z VR, kde jsou zapnute stiny v kokpitu:
Obrázek

danvac
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel

VR vs Monitor

Příspěvek od danvac » pon 08. črc 2019 8:32:34

@PauraCZ FYI, co mam od patku Oculus Rift S, tak musim uznat, ze neni zas tak lepsi, abys byl s kvalitou obrazu spokojen.
Obrázek

PauraCZ
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Kontaktovat uživatele:

VR vs Monitor

Příspěvek od PauraCZ » pon 08. črc 2019 9:53:14

hm Mišo si ho pochvaluje. Zkus popsat jak jsou čitelné přístroje a MFD.

Ono stejně kvůli menšímu zornému poli bych ho nechtěl.
Obrázek Obrázek

danvac
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel

VR vs Monitor

Příspěvek od danvac » úte 09. črc 2019 8:40:38

Levy a pravy MFD je citelny krasne, spodni s mapou je horsi, ale dost to i kazi nizky konstrast kdyz je tam ta barevna mapa.

Ze zakrouzkovanych pristroju na obrazku je uz totalne necitelne RPM, TEMP, FFx100, NOZ. A RIGHT kontrolka na podvozek taky hodne splyva, diky tomu, jak je tam malo mezer mezi pismeny.

HUD je citelny nadherne.

Jeste udelam test s viditelnosti ball na letadlove lodi, ale jeste si musim nacist, jak se vlastne ball ma interpretovat a pak dam vedet, od jake vzdalenosti od lodi je to rozlisitelne.

Kolega ze 132nd psal "review" na HP Reverb, tak tam viditelnost ball popsal takhle:
"- Easily see the ball at distance during CASE I recoveries (could see the ball, and the color at 1.4 nm, and easily all the details, including ball position, before at the distance where you call the ball at three quarter mile)."
Obrázek

Odpovědět