Oznámení o ukončení provozu

Vážení kolegové a příznivci UVP, toto diskusní fórum ukončí dne 31.12.2024 svůj provoz!

Není již možné registrovat nové uživatelské účty a fórum je přepnuto do režimu Jen pro čtení - čili už nelze vkládat nová témata ani příspěvky. V tomto režimu bude fórum fungovat až do konce tohoto roku (31.12.2024), poté dojde k jeho odstranění ze serveru a k vymazání databáze. Proto, pokud je na něm něco, co byste chtěli zachránit, máte do uvedeného data možnost si vše stáhnout. Přihlášení ke stávajícím uživatelským účtům funguje bez omezení až do dne ukončení provozu.

ÚVP - varšavská zmluva a ČSLA lietanie? Dočkáme sa niekedy?

Místo pro neformální pokec o čemkoli, i o věcech, které přímo nesouvisí s výcvikem a létáním.
Uživatelský avatar
Molnija1985
VIP člen
VIP člen
Příspěvky: 41
Registrován: čtv 12. zář 2019 16:11:52
Bydliště: Malacky
Kontaktovat uživatele:

ÚVP - varšavská zmluva a ČSLA lietanie? Dočkáme sa niekedy?

Nový příspěvek od Molnija1985 »

Ahojte priatelia,

dovolím si otvoriť jednu pomerne dosť "drzú" tému. Po pravde chvíľku som rozmýšľal či to dám sem, alebo to dám do sekcie "Velitelství". Nakoľko by bolo dobré aby toto videlo čo najviacej ľudí, tak možno by bolo dobré aby následujúci príspevok bol tu. V prvom rade sa mi páči nové "uvoľnenie" UVPčka a otvorenie širšej komunite a s tým ma napadla jedna vec. Tak ako všetci čo ma poznáte viete, že nikdy nesadnem, minimálne nie za triezva do mašiny, ktorá ma iné kokardy ako československé prípadne ruské (sovietské). Nehľadajte v tom žiadnu "rusofíliu", dôvod je úplne jednoduchý a to ten, že ako decko som všetky tieto mašiny videl strieľať za barákom na strelnici v Malackách a na letisku v Kuchyni som strávil takmer celé detstvo a pubertu. Ak by sme v 90 rokoch mali "efká" v Kuchyni, tak by som s najväčšou pravdepodobnosťou lietal americké lietadieľká. S ruskými mašinami som prakticky vyrastal. Taktiež poznám pomerne veľkú skupinu bývalých príslušníkov ČSLA od mechanikov, cez pilotov až po hasičov, obsluhu radaru, pyrotechnika a dispečera na veži. Preto mi je pochopiteľne bližšia ČSLA (resp. sovietská) armáda - opäť nie z politického hľadiska, ale skôr z čiste nostalgického. Pochopiteľne mám rád všetky lietadlá bez kompromisu, ale pre moje lietanie sú mi skutočne bližšie "naše" mašiny, skúsil som A-10, F-86 ale necítil som sa pri tom tak euforicky ako pri MiG-15, MiG-21 (min. týždeň som si kúpil aj MiG-19 hádam niekedy zazrie svetlo sveta Vietnam).

DCS sa rozhodne v zemiach českých a slovenských teší veľkej popularite avšak ak budem úprimný a dáte mi za pravdu, že predsa len tých nadšencov techniky východného bloku je podstatne viacej. ÚVP Top Gun je skutočne skvelá vec so skvelým personálom ale pre mňa ako pre virtuálneho pilota "nepraiteľských vojsk" to tu zíva prázdnotou. Preto by som navrhoval, resp. skôr sa spýtal či ÚVP nemá v plánu rozšíriť svoje portfólio o metodiky a lietanie podľa predloh Varšavskej zmluvy resp. ČSLA? Letka agresorov je síce fajn, avšak podľa mňa ani zďaleka sa nepribližuje kvalitám Top Gunu, nakoľko ani v reálne táto letka ruské letectvo ani z polovice nenapodobňuje. Verím, že ak by sa otvorila nová ďalšia škola so zameraním na východ, tak by to prilákalo ďalších a ďalších nadšencov DCS.

Páni poprosím diskusiu, vyjadrenia sa, čo vás ale veľmi pekne poprosím snažme sa vyhnúť zbytočným politickým konfrontáciám a atakom.

Molňas
Zakladatel původního UVP, Čestný člen TOP GUN / Original UVP Founder, TOP GUN Honorary Member
Obrázek
Uživatelský avatar
Bimbác
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 329
Registrován: sob 07. kvě 2016 18:54:42
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

ÚVP - varšavská zmluva a ČSLA lietanie? Dočkáme sa niekedy?

Nový příspěvek od Bimbác »

Než se ozvou další, zkusím to nejdřív já sám.

Když jsme začali létat Lock-On a předtím samozřejmě Flankera, bylo to jednoduché - jiné mašiny než ruské zkrátka nebyly. V Lock-onu byla ze západních strojů jenom F-15C a A-10A, což opravdu nebyly mé oblíbené stroje, i když jsem si s nimi občas skočil. Když přišel DCS a Ka-50, létal jsem s ním - dokonce jsem si jej koupil v ruštině! Jednak s ní nemám problém (manželku mám z Východní Ukrajiny, konkrétně z Doněcka, tchýně je Ruska, což je někdy samo o sobě dost zajímavé, hlavně politicky, ale o tom jindy :D ) a hlavně jsem jej chtěl mít hned a ne, až vyjde anglická mutace. Když pak vyšly FC3, s Mustafou a Bartsoftem jsme létali hlavně Su-27/Su-33. Zlomilo se to ve chvíli, když vyšla A-10C. Tento stroj se systémy a avionikou letounům z FC série nemohl rovnat - prostě nás chytly ty čudlíčky :D

Ohledně školy TOP GUN to bylo hlavně o tom, že vzhledem ke své bývalé profesi jsem přece jen měl mnohem blíž ke standardům NATO, než těm ruským. A protože jsem chtěl výcvik pojmout co nejrealističtěji, chtěl jsem do něj aplikovat i moje vlastní poznatky, a proto jsme tu "východní filozofii" nadobro opustili. Letka Agresorů by mohla a v podstatě i měla létat jako "nepřítel", ale s výjimkou čerstvě vydaného JF-17 a potom ještě MiG-21Bis nejsou k dispozici stroje na úrovni standardů DCS - to je ale problém firmy Eagle Dynamics, ne náš. Kdyby někdo vydal nějakou poctivou ruskou mašinu ve standardu DCS od MiG-29 výš, protože trubky z 50. let většinu z nás fakt neberou, určitě by bylo dost pilotů, kteří by rádi poměřili síly, ale do té doby to asi lepší nebude.

Před nějakou dobou se mi na Facebooku UVP ozval jeden chalan ze Slovenska, že s parťákem létají MiGy-21 zcela ortodoxně podle ruských postupů, to by mohl být dobrý začátek. Háček je ale v tom, že vzájemnou spolupráci vzhledem k historickému anachronismu simulovaných strojů a tím pádem i taktik nepovažuju za pravděpodobnou, protože by to asi nikoho nebavilo, respektive strana NATO by měla obrovskou technologickou převahu.
Ti, kdož vědí, nemluví.

Velitel Společného Výcvikového Centra, Qualified Instructor - Naval Aviator, Qualified Instructor - AWACS
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Molnija1985
VIP člen
VIP člen
Příspěvky: 41
Registrován: čtv 12. zář 2019 16:11:52
Bydliště: Malacky
Kontaktovat uživatele:

ÚVP - varšavská zmluva a ČSLA lietanie? Dočkáme sa niekedy?

Nový příspěvek od Molnija1985 »

Je veľká škoda, že nikoho z vás neberú staršie mašiny. Môj sen a hádam sa ho niekedy dočkám je aby ED/TFC/Belsimtek spravili niekedy strednú a západnú Európu a zasadili to do 70 - 80 rokov za takú mapu by som kľudne dal aj 500 eur manželka je už s tým zmierená :D Tiež som dlho lietal na MiG-21Bis, ale zomrel mi kamarát čo na nej lietal aj v reále (MF verzii), nakoniec skončil u nás v Malackách na Su-22 tak nejako som stratil parťáka a cítim sa sám vo virtuálnom poli DCS. Takže nemám mentora, chalanisko mi veľa dal predtým než odišiel na onen svet. Verím, že čoskoro sa s @DeMonteur a @Danvac prevetrám aspoň v Mi-8MTV2. Mňa osobne bavia všetky lietadlá od MiG-15 vyššie osobne mám radšej bombardéry alebo lietadlá pre podporu pozemných vojsk (po vašom tuším CAS :D). Nuž škoda, myšlienka UVP je neskutočne dobrá, avšak škoda že je to čisto NATO štandard. Ale chápem to, ak by sme mali starších členov z bývalých pilotov ako rakeťák, mechan (čo prchli do SVK) tak zrejme by malo UVP iný postoj a mal by aj kto trénovať, ale nakoľko ty si bývalý príslušník zložiek NATO, tak je jasné, že orientovať sa budete tým smerom nakoľko s ním máš najväčšie skúsenosti.

EDIT: Inak tých dvoch chalanov z MiG-21Bis by sa možno dalo použiť....ak sú skutočne dobrí a berú to vážne (predpokladám bývalí piloti), tak BIS stále lietajú v Rumunsku, Chorvatsku a teraz myslím, že bolo aj nejaké letecké cvičenie, kuknem v L+K...presne kooperácia, divná ale dá sa. Naviac môže Ti sem prilákať ďalších DCS nadšencov...

EDIT 2 OT: No nič idem si dokukať "Irčana" včera som to stiahol a skvelý film, tak nech vám to lieta, dobrú noc! Vidíme sa zajtra, poriešim sluchadlá konečne a dobehnem aj na TS. Ste skvelí!
Zakladatel původního UVP, Čestný člen TOP GUN / Original UVP Founder, TOP GUN Honorary Member
Obrázek
Uživatelský avatar
DeMonteur
Instruktor
Instruktor
Příspěvky: 16
Registrován: pát 20. dub 2018 17:47:24
Bydliště: Třebíč

Re: ÚVP - varšavská zmluva a ČSLA lietanie? Dočkáme sa niekedy?

Nový příspěvek od DeMonteur »

Ono je to jedno kto taktiku trénuje a skúma aj tak sa dostane k tomu istému. To že sa podpore pozemných vojsk nadáva anglicky CAS je úplne jedno. A má to výhodu že v angličtine je najviac vecí verejných a dohľadatelných. Nikto ti nebude dobrovoľne zdieľať postupy čo ako robí a obzvlášť východný blok nie. Ale aj tak ± tie postupy musia byť z princípu rovnaké ak majú byť efektívne v boji. Či tomu niekto nadáva po anglicky, čínsky, Azerbajdžansky alebo rusky je úplne jedno.
Btw Chorváti svoje MiG-21 volajú menič paliva na hluk alebo generátor núdzových situácií keže každý let sa im niečo pokazí. A dokonca maj postup že akonáhle štrartuje MiG-21 súčastne s ňou štartujú Mi-171 z Lučka a zo Splitu ktoré držia pohotovosť pátrania a záchrany. Ten upgrade Lancer 2 o trochu zlepšije použiťelnosť ale nie tak aby sa dali používať v modernom vzdušnom boji.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Helicopter Qualified Instructor
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
PauraCZ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 282
Registrován: stř 18. kvě 2016 11:45:25
Bydliště: Havlíčkův Brod
Kontaktovat uživatele:

ÚVP - varšavská zmluva a ČSLA lietanie? Dočkáme sa niekedy?

Nový příspěvek od PauraCZ »

Molnija přijď na MB2 TS zde k nám chodí Jouda, který je na ruské mašiny, tak s ním můžeš létat.
Kvalifikovaný Instruktor TOP GUN a Instruktor letky =MB2= 1.Flight - Falcon Flight, Intermediate Flight Controller
Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Molnija1985
VIP člen
VIP člen
Příspěvky: 41
Registrován: čtv 12. zář 2019 16:11:52
Bydliště: Malacky
Kontaktovat uživatele:

ÚVP - varšavská zmluva a ČSLA lietanie? Dočkáme sa niekedy?

Nový příspěvek od Molnija1985 »

Chalani rozumiem vašim odpovediam. Možno som sa zle vyjadril mne ani tak nejde o nejaké bojové misie, kampane kde sa stretnú proti sebe F-18, F-16 proti MiG-21tkám. Samozrejme skončilo by to katastrofálnou porážkou MiG-21tiek som si toho plne vedomí. A takáto nevyváženosť by nikoho nebavila. Rovnako neobviňujem UVP, že je jednosmerne zamerané aby si to tak Bimbác nepochopil - to by ma vcelku mrzelo. Ako som už hovoril a v zásade ako si napísal, tak ako bývalý príslušník NATO máš skúsenosti viac so západnými metodikami a technikou všeobecne. Rovnako @DeMonteur čo je 30ročný chalanisko mladší ako ty, ktorý síce lieta Mi-171 ale tiež má skúsenosti s NATO a západnou technikou. Len čo mi tu chýba sú staršie ročníky, čo lietali ešte v ČSLA a chceli by aj naďalej lietať východné stroje - aspoň virtuálne. Akýsi dejepisci :D Len na slovensku poznám asi 3 chalanov vo veku nad 50 rokov, čo lietajú DCS a lietali v ČSLA poslal som im linku na ÚVP a vrátila sa mi odpoveď "Hmm Molňas oni ale lietajú západné stroje", dostať ich do mulťáku nejakej letky alebo nadšeneckého virtuálneho klubu je náročná úloha - tobôž za predpokladu jednostranného zamerania.

Napr. ja mám v singláči vytvorený profil pilota nesmrteľnosť nastavenú na Nie a lietam dokola výcvikové misie, tak ako sa kedysi lietalo. Sliač - Malacky strelnica (len zasadené v mape kaukazu), výcvik RBK :D, formačka (AIčko ktoré následujem), proste sa hrajkám podľa predloh :) Kampaň alebo misie ani nejako nespúšťam. Dokážem pokryť väčšinu praktického učiva - samozrejme podľa toho čo DCS ponúka. Nakoľko sa zameriavam na bombardéry, tak nejaký vzdušný manévrový boj neskúšam. Práve toto mi chýba v multiplayeri, taká presná virtuálna reálneho lietania, od základov, vzlet, navigácia, pristátie (Yak-52, L-39C), cez pokročilú pilotáž let vo formácii, bojové manévrovacie prvky (L-39C, MiG-21Bis) až po bojový výcvik RBK (rakety bomby kanón) (L-39ZA/MiG-21Bis)/ použitie klamných cieľov (MiG-21Bis). Zistil som, že simulácia výcviku ma baví ďaleko viacej ako let "ostrých" misií a kampaní.

V pomerne nedávnej dobe (asi rok) som presedlal na vrtulníky a z vrtulníkarov nepoznám nikoho, tak som nesmierne nadšený, že som našiel Monteura, dúfam, že čoskoro budem online.

@PauraCZ Ďakujem určite prídem, už mám nové PC od novembra, ešte teraz ale riešim kúpu nového Joysticku, zatiaľ viem nejako fungovať na X52PRO s obmedzeniami odchádza mi plynovka :( plus normálnejšie sluchadlá a verím, že budem viacej MP aktívnejší...
Zakladatel původního UVP, Čestný člen TOP GUN / Original UVP Founder, TOP GUN Honorary Member
Obrázek
Uživatelský avatar
danvac
Aspirant
Aspirant
Příspěvky: 16
Registrován: ned 08. kvě 2016 19:28:37

ÚVP - varšavská zmluva a ČSLA lietanie? Dočkáme sa niekedy?

Nový příspěvek od danvac »

@Molnija1985, aktuálně jsi v Top Gunu špatně...pokud chceš, aby se tu scházeli "východní" piloti, musíš tu takovou sekci zorganizovat a řídit. Mimochodem až to uděláš, tak se rád přidám.
Uživatelský avatar
PauraCZ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 282
Registrován: stř 18. kvě 2016 11:45:25
Bydliště: Havlíčkův Brod
Kontaktovat uživatele:

ÚVP - varšavská zmluva a ČSLA lietanie? Dočkáme sa niekedy?

Nový příspěvek od PauraCZ »

Jak píše danvac, založ si ten virtuální klub, který by nalákal takové zájemce. Jim by ses věnoval.
V rámci svého létáni mě třeba ruské stoje nelákají tolik a v DCS nejsou kompletně nasimulované(klikací kokpity). Mig21 jsem dolétal po příchodu Mirage 2015. Když se tomu nevěnuji nemohu to ani učit, tím pádem ani lákat piloty.
Kvalifikovaný Instruktor TOP GUN a Instruktor letky =MB2= 1.Flight - Falcon Flight, Intermediate Flight Controller
Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Bravo21
VIP člen
VIP člen
Příspěvky: 9
Registrován: pon 30. kvě 2016 19:38:02

ÚVP - varšavská zmluva a ČSLA lietanie? Dočkáme sa niekedy?

Nový příspěvek od Bravo21 »

Ahoj,
Zažil jsem létání v za dob ČSLA. Moc velká idylka to nebyla. Taktika na úrovni jednotlivce nebo dvojice nebyla naprosto žádná. Bylo to řemeslo. Všechno bylo direktivně řízeno z věže, nebo velitelského stanoviště. Jakákoliv snaha o inovaci se řešila jako letecká nekázeň a byla odminována podle trestného řádu.
No a ještě dotaz, kdo je ten váš instruktor simulátoru Gripena?
TOP GUN Honorary Member / Čestný člen TOP GUN
Obrázek
Uživatelský avatar
Molnija1985
VIP člen
VIP člen
Příspěvky: 41
Registrován: čtv 12. zář 2019 16:11:52
Bydliště: Malacky
Kontaktovat uživatele:

ÚVP - varšavská zmluva a ČSLA lietanie? Dočkáme sa niekedy?

Nový příspěvek od Molnija1985 »

Bravo21 píše: pát 07. úno 2020 14:21:30 No a ještě dotaz, kdo je ten váš instruktor simulátoru Gripena?
Bravo pokiaľ viem tak ty si bývalý inštruktor Gripena (predtým 21) a Bimbác bol inštruktor simulátoru Gripena - viem kto si, pamätám si ťa ešte zo starého ÚVP. No zrejme na slovensku (Malacky/Sliač) bolo asi iné ČSLA ako u vás, ale skutočne by som sa chcel politike vyhnúť :)
Zakladatel původního UVP, Čestný člen TOP GUN / Original UVP Founder, TOP GUN Honorary Member
Obrázek
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti